نواندیشی دینی نقطه مقابل بدعت‌گذاری در دین است
29 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری رسا 22/9/1390
تعداد شرکت کننده : 0

خبرگزاری رسا ـ رییس پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی گفت: نواندیشی دینی نقطه مقابل بدعت‌گذاری در دین و معنای دیگر آن مقابله با تفکر متحجرانه است.


به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام محمود عیسوی رییس پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در نشست خبری نو اندیشی دینی با محوریت خانواده و زنان که صبح امروز، 22 آذرماه در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد گفت: به دنبال مباحث مطرح شده در جامعه درباره نواندیشی دینی و منویات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با نخبگان که در این باره سخن گفتند باید عنوان کرد که آن چه که از این نو اندیشی مد نظر است توانمندی جامعه در زمینه های مختلف است.

وی افزود: مساله و موضوع اندیشه و تفکر یکی از مواردی است که باید در جامعه بررسی شود و در این باره، هدف نوسازی دین نیست و قرار نیست که چیزی از آن کم شود و مساله ای به آن اضافه شود بلکه در اعصار مختلف متناسب و با موضوعات، دیدگاه‌های اسلامی را بیان می کند.

عیسوی بیان کرد: مفهوم نواندیشی دینی تکیه بر خلوص دین و تلاش برای توامندسازی مسلمانان در رابطه با چالش هاست.

وی ادامه داد: امروزه محرکه اندیشه های مختلف بشری در حوزه های مختلف است و این ضرورت بیش از گذشته احساس می شود تا این محرکه بررسی شود به خصوص در حوزه های سیاست، اقتصاد، فلسفه و عقلی، مدیریت جامعه، حقوق زنان، بشر، آزادی و مشارکت های سیاسی دیدگاه های مختلفی ارائه می شود که باید اندیشه اسلامی در آن تبیین شود.

به گفته عیسوی نواندیشی دینی نقطه مقابل بدعت گذاری در دین و معنای دیگر آن مقابله با تفکر متحجرانه است.

وی با توجه به دیدگاه مقام معظم رهبری درباره مراکز علمی و عملیاتی شدن مطالبات ایشان عنوان کرد: یکی از مطالبات رهبر انقلاب این است که نواندیشی دینی در مراکز علمی پیگیری شود و این امر تحقق یابد و به صورت یک فرایند مستمر در دانشگاه ها اجرا شود.

رییس پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی افزود: ما مطالبات مقام رهبری را تا جایی پیگیری می کنیم که این جریان در دانشگاه ماندگار شود و به همین منظور همایش های مختلفی را در ایام وحدت حوزه و دانشگاه برپا می کنیم و امسال نسل چهارم این همایش ها برگزار خواهد شد.

عیسوی با اشاره به برگزاری چهارمین همایش نواندیشی دینی در روز شهادت دکتر مفتح خاطرنشان کرد: از ویژگی‌های شهید مفتح تکیه بر مبانی ناب اسلامی و تلاش برای پاسخ‌گویی به نیازهای فکری زمان و دوره خودشان است.

وی درباره تقارن برپایی همایش نواندیشی دینی با روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: فلسفه برپایی این همایش در این روز ایجاد یک جریان فکری است که نشان می دهد تکیه بر نام اسلام داریم و به همین دلیل این همایش را در روز شهادت دکتر مفتح این شهید بزگوار قرار دادیم.

عیسوی با اشاره به ارائه مقالات مختلف با موضوعات متفاوت در همایش های گذشته بیان کرد: این موضوعات تمام شدنی نیست و قرار است هر سال یک موضوع در قالب این همایش پیگیری شود تا با دیدگاه های اسلامی و تفکرات دینی راه پیدا کند.

وی با توجه به حساسیت خانواده در تمدن بشر تصریح کرد: موضوع خانواده در تمدن بشر دارای حساسیت چشمگیری است که می توان گفت که یکی از لغزش گاه ها نوع نگرش به آن است از این رو محور خانواده و حقوق زنان موضوع همایش امسال مطرح شد تا اندیشمندان در این حوزه نظرات خود را ارائه دهند.

همچنین در این نشست رسولی مدیر هماهنگی و برنامه‌ریزی پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی برگزاری چهارمین همایش نواندیشی دینی را حاصل همکاری صمیمانه بین دانشگاه شهید بهشتی و نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اعلام کرد

به گفته وی کمیته‌های راهبردی و ارجاعی تشکیل شده است و صاحب‌نظران و استادان حوزه علمیه و دانشگاه‌ها کمک گرفته شده است.

مدیر اجرایی همایش نواندیشی دینی بیان کرد: پیش بینی می شود حدود 250 شرکت کننده در این همایش حضور پیدا کنند.

رسولی تعداد چکیده مقالات ارسال شده به این همایش را 238 مقاله اعلام کرد که از این تعداد 120 چکیده مقاله تا کنون منتشر شده است همچنین تعدا 84 مقاله کامل به دست
این پژوهشگاه رسیده است که 27 مقاله در قالب سخنرانی و 43 مقاله به صورت پوستر به علاقمندان ارائه می شود.

وی خاطرنشان کرد: این همایش رو 27 آذر در تالار مولوی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود و همزمان با آن برنامه های جانبی مانند نمایشگاه کتاب و سالن موازی نیز برپا می شود./956/د102/س

آدرس اینترنتی